Tydzień Promocji Zdrowia w klasach 1-3

Utworzono dnia 16.04.2024

W dniach 08.04 – 12.04.2024r. w ramach ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA obchodzonego 7 kwietnia, w klasach 1-3 odbywał się Tydzień Promocji Zdrowia. Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów poprzez trwałą zmianę nawyków żywieniowych oraz zachęcanie do aktywności fizycznej. Podczas zajęć wychowania fizycznego, przerwy oraz na lekcjach uczniowie zdobywali teoretyczną i praktyczną wiedzę o zdrowiu, oraz sposobach jego ochrony, kształtowali nawyki racjonalnego żywienia, a także byli wdrażani do dbałości o sprawność fizyczną, kondycję swojego ciała oraz higienę. Każdego dnia uczniowie wykonywali różne rodzaje działań związanych ze zdrowiem.

Poniedziałek – „RUCH TO ZDROWIE”
Podczas długiej przerwy uczniowie uczestniczyli w aktywności fizycznej prowadzonej przez p. Monikę Żurek w formie ćwiczeń i układów tanecznych do muzyki.  Aktywność i świetny nastrój tańczących sprawiły, że wielu uczniów dołączyło do ćwiczeń. Akcja miała na celu propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a także integrację uczniów.

Wtorek – „KODEKS ZDROWEGO UCZNIA”
Uczniowie wykonali plakaty dotyczące ważnych zasad, które należy przestrzegać, aby być zdrowym. Wszystkie były bardzo ciekawe, uwzględniały nie tylko zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, ale również zdrowie psychiczne, odpowiednią ilość snu oraz nawadnianie naszego organizmu.

Środa - „ZDROWIE NA TALERZU”
Podczas lekcji uczniowie poznawali zasady zdrowego odżywiania, obejrzeli filmik edukacyjny „Ala i piramida zdrowego żywienia dla dzieci”. Rozmawiali o tym, jak komponować posiłki, poznali czym jest zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, co jest zdrowe, a co niezdrowe, zapoznali się z piramidą żywieniową. Następnie przygotowywali  pyszne i bogate w składniki odżywcze kanapki, sałatki, surówki, które były nie tylko smaczne i zdrowe, ale także pięknie ozdobione i pełne witamin.

Czwartek – „SPOTKANIE ZE SPECJALISTAMI”
W czwartek odbyło się spotkanie na stołówce z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rawiczu. Prelekcja miała na celu zwiększyć świadomość wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda talerz zdrowia i jakie produkty głównie powinny się na nim znajdować. Uczniowie bardzo chętnie włączali się do rozmowy na temat roli warzyw i owoców w codziennej diecie oraz jak zamieniać słodycze na zdrowe przekąski. Dzieci zobaczyły, jak w powiększeniu wyglądają bakterie, które są niebezpieczne dla naszego organizmu i w jaki sposób ich unikać. Przypomniano dzieciom również o potrzebie codziennego ruchu, który wpływa korzystnie na kondycję fizyczną i sprawność umysłową oraz prawidłową sylwetkę. Ważnym punktem spotkania był udzielany instruktaż prawidłowego mycia zębów, rąk oraz poznanie konsekwencji zdrowotnych związanych z brudnymi rękami. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał pamiątkową zakładkę do książki o zdrowiu, która będzie mu przypominała, że na leży zawsze dbać o zdrowie.

Piątek – „ESCAPE ROOM”
Tego dnia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w escape room o zdrowiu w stołówce szkolnej. Dowiedzieli się, że Słodyczolubek przybył do naszej szkoły i chce pozbawić wszystkie dzieci zdrowia. Uczniowie mieli zrobić wszystko, aby jego plan się nie powiódł. Musieli pokonać 8 misji, które pomogą wygonić stworka ze szkoły i odczarować ją. Rozwiązywali zagadki, krzyżówki, quizy, rysowali, zadania wymagały współpracy pomiędzy uczniami. Za każdą wykonaną misję zdobywali balonik i otrzymywali wskazówki, gdzie szukać kolejnego zadania. Za wykonanie wszystkich zadań, odczarowanie szkoły otrzymywali nagrodę, jaką były jabłka. Wszyscy świetnie się bawili oraz utrwalali wiedzę w zakresie zdrowia.

Tydzień Zdrowia obfitował w liczne atrakcje, których głównym celem było nakierowanie uczniów na tory Zdrowego Stylu Życia. Wszyscy się angażowali i byli aktywni we wszystkich działaniach.

Dziękujemy za zaangażowanie uczniom i wychowawcom.

Tydzień Promocji Zdrowia w klasach 1-3

Utworzono dnia 16.04.2024, 16:18