Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Sierakowie

Erasmus+

Szkoła podstawowa im. Janusza Korczaka zakończyła 2-letni projekt Erasmus + Model European Union.

Głównym założeniem tego projektu była możliwość uczestnictwa uczniów w symulacjach debat parlamentu europejskiego w języku angielskim.

W ramach prawie 2 letniej współpracy uczniowie wraz z nauczycielami odbyli 3 mobilności do Rumunii, Turcji i Macedonii. W każdym ze spotkań brało udział 4 uczniów i 2 nauczycieli naszej szkoły.

Spotkanie w Rumunii odbywało się w dniach 27-31.03 2023 r. Czwórka dziewcząt Alicja Arndt z 7a, Maja Zielińska z 6a, Urszula i Zofia Kret z 6d oraz dyrektor szkoły Andrzej Szyszko i nauczyciel angielskiego Paweł Łukasiewicz mieli przyjemność przebywać w miejscowości Bacau na wschodzie Rumunii. Oprócz grupy z Polski na tygodniowym spotkaniu w szkole Colegiul National „Gheorge Vranceanu” uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z Macedonii Północnej i Turcji. W trakcie tego spotkania uczniowie zmagali się z tematami praw człowieka oraz spraw wewnętrznych.

Kolejne spotkanie odbywało się w Turcji - czworo uczniów z naszej szkoły Lena Ciesielska, Lena Nowak, Barbara Kret, Leila Al-Makhlafi i opiekunowie dyrektor szkoły Andrzej Szyszko i nauczyciel języka angielskiego Paweł Łukasiewicz przebywali w nadmorskiej miejscowości Mersin na południu Turcji. Oprócz prac związanych z projektem, uczestnicy zwiedzili jaskinię Heaven-Hell oraz historyczne miasto Tarsus.

Ostatnie spotkanie wyjazdowe odbyło się w Macedonii Północnej. Czworo uczniów z naszej szkoły wraz z dyrektorem szkoły Andrzej Szyszko i nauczycielem języka angielskiego Paweł Łukasiewicz uczestniczyli w ostatnim tygodniu kwietnia w wyjeździe do Macedonii Północnej w ramach programu Erasmus+. Wszyscy uczestnicy mieli ponownie okazję brać aktywny udział w symulacjach debat parlamentu europejskiego w języku angielskim. Ponadto mogli podziwiać uroki miasteczka Kratovo, w którym przebywali, oraz stolicy kraju Skopje.

W ramach współpracy nasza szkoła miała również okazję gościć uczniów i nauczycieli z Rumunii, Turcji i Macedonii Północnej w Rawiczu.

Spotkanie to odbywało się w dniach od 2 października do 6 października w ramach realizacji projektu MEU (Model European Union). Ośmioro nauczycieli i trzynaścioro uczniów z Rumunii, Turcji i Macedonii Północnej zawitało do Rawicza jako jedna z mobilności w dwuletnim projekcie.

Pierwszego dnia cała grupa udała się do Rawickiej Biblioteki Publicznej, gdzie została oprowadzona po wszystkich piętrach tego nowoczesnego obiektu multimedialnego. Ponadto wszyscy mieli szansę udziału w zajęciach z wykorzystaniem tamtejszej „Majstrowni” oraz w strefie Odkrywanie, Wyobraźni i Aktywności.

We wtorek cała grupa wybrała się na wycieczkę do Wrocławia. Na początku wizyty w tym pięknym mieście uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z wolontariuszami z Francji, Cypru oraz Hiszpanii.

Kolejne godziny we Wrocławiu zajęła gra miejska i zwiedzanie z przewodnikiem przepięknego Ostrowa Tumskiego.

W czwartkowe popołudnie nasi goście, polscy uczniowie i ich rodziny zebrali się w szkole na wieczorku pożegnalnym. Rodzice zorganizowali poczęstunek dla gości – były to typowe polskie potrawy i wypieki. Poza tym tego wieczoru uczniowie naszej szkoły, którzy należą do grupy teatralnej przygotowali przepiękny, pełen wzruszeń występ.

Ostatnim punktem wspomnianego projektu będzie wizyta wszystkich partnerów w Kratowie, w Macedonii Północnej w przyszłym roku, w kwietniu, tam zostanie podsumowana praca realizowana w tym 2-letnim programie.

Programy takie jak Erasmus+ oferują wiele korzyści zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Uczniowie mieli okazję poznać rówieśników z innych krajów, co sprzyja budowaniu międzynarodowych przyjaźni. Mobilności dały im możliwość komunikowania się w języku angielskim, co znacznie poprawiło ich umiejętności językowe, nauczyły ich kreatywności, współpracy, jak również zarządzanie czasem i dały motywację do działania.

Uczniowie często dzięki spotkaniom z innym uczniami przełamują swoje bariery językowe i stają się bardziej otwartymi i pewnymi siebie.

Nauczyciele natomiast mieli okazję uczestniczyć w szkoleniach i warsztatach, które podniosły ich kwalifikacje zawodowe. Program umożliwił im wymianę doświadczeń z kolegami z innych krajów co sprzyja wprowadzeniu innowacyjnych metod nauczania.

W dniach 18 do 24 sierpnia w ramach mobilności zagranicznej z projektu "Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+ 15 nauczycieli naszej szkoły brało udział w tygodniowym kursie języka angielskiego na Malcie. Wyjazdy dofinansowane przez Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego dla nauczycieli to doskonała okazja, aby nie tylko zgłębić znajomość języka obcego, ale także wymienić doświadczenia oraz poszerzyć swoje metody nauczania, poznać nowych ludzi i piękne miejsca.

Erasmus+

Utworzono dnia 15.08.2024, 13:52

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny