Spotkanie dyrektorów i wicedyrektorów w Szkole Podstawowej w Sierakowie (w ramach projektu "Dziecko z pasją")

Utworzono dnia 23.11.2023

Szkoła Podstawowa w Sierakowie w sierpniu 2022 roku, po pozytywnie zweryfikowanym wniosku, została zakwalifikowana do realizacji projektu „Dziecko z pasją”. To bezpłatny, dwuletni projekt, organizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Udział w nim biorą dyrektorzy i wicedyrektorzy oraz nauczyciele szkół podstawowych, którzy chcą uczynić swoją szkołę miejscem, w którym dzieci uczą się z pasją. W pierwszej edycji projektu znalazły się 34 szkoły z Polski, reprezentujące cały przekrój społeczny: od małych z terenów wiejskich, przez średnie z miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców, aż po wielkomiejskie szkoły, w których uczą się również dzieci z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy.

W ramach projektu dyrektor i wicedyrektor pracują w grupach (tzw. gniazdach) pod okiem doświadczonych mentorów, biorą udział w sesjach mentorskich oraz wizytach studyjnych w siedzibach wybranych szkół, uczestniczących w projekcie. Zaszczyt zorganizowania takiej właśnie wizyty przypadł w udziale społeczności Szkoły Podstawowej w Sierakowie.

Podczas podsumowania pierwszego roku działań projektowych, które miało miejsce w czerwcu 2023 roku w Warszawie, dyrektor Andrzej Szyszko i wicedyrektor Kinga Helińska- Szpajda zostali poproszeni o podzielenie się dobrymi praktykami i inspiracjami ze swojej szkoły. Wizyta studyjna w Sierakowie miała miejsce 17 i 18 listopada 2023 roku. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i wicedyrektorzy ze szkół: w Warszawie, Krakowie, Gliwicach, Gdańsku, Kaliszu i Zamieniu.

Te dwa listopadowe dni pełne były edukacyjnych inspiracji. Goście mogli uczestniczyć w lekcjach otwartych prowadzonych przez Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Sierakowie, wziąć udział w niezwykle refleksyjnym wieczorze z klasyką poświęconym poezji Wisławy Szymborskiej, zapoznać się z nowatorskimi metodami pracy, posłuchać prelekcji o tym, jak wygląda codzienna walka o zachowanie polskości w Nadniestrzu, czy poznać rozwiązania dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej organizowanej w Szkole Podstawowej w Sierakowie. Dyrektorzy i Wicedyrektorzy udali się też z wizytą do Zakładu Karnego w Rawiczu, gdzie pani major Ewa Szulc i pan porucznik Marek Pięta przedstawili historyczne i współczesne oblicze jednostki, a także zaprezentowali założenia ogólnopolskiego programu edukacyjnego „W służbie prawu”.

Spotkaniu w Sierakowie towarzyszyło wiele refleksji i dyskusji, które były wynikiem nieustannych poszukiwań, bo edukacja to proces, zmiana, w której dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy chcą aktywnie uczestniczyć i odpowiedzialnie towarzyszyć swoim uczniom.

Szkoła Podstawowa w Sierakowie otworzyła swoje drzwi, aby podzielić się dobrymi praktykami, ale też by pokazać jak mierzy się z trudnościami edukacyjnej codzienności. Warto uczyć się od siebie - to właśnie podkreślają uczestnicy projektu i wszyscy zgodnie twierdzą, że w tym tkwi sukces projektu, a wyjątkowe relacje i wzajemne wsparcie, które są owocem tych niezwykłych spotkań, przerosły chyba nawet oczekiwania twórców tego przedsięwzięcia.

Utworzono dnia 27.11.2023, 11:03