Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Sierakowie

„KLASA W TERENIE” innowacja pedagogiczna w klasach 1-3

Utworzono dnia 24.06.2025

Innowacja „Klasa w terenie” edycja II była realizowana od września 2024 r. do maja 2025 r. w naszej szkole. Projekt ten został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, co znacząco zwiększyło jej zasięg. Do projektu dołączyło aż 1168 placówek, ponad 2500 nauczycieli oraz 34 000 dzieci z całej Polski. W tym przedsięwzięciu udział wzięły wskazane klasy naszej szkoły: 1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 2c, 3b, 3c, 3d.  Celem innowacji „KLASA W TERENIE” było wprowadzenie nowatorskich rozwiązań dydaktycznych, które umożliwiają nauczanie w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Projekt koncentrował się na:

  • doskonaleniu umiejętności obserwacyjnych,
  • promowaniu zdrowego stylu życia,
  • rozwijaniu świadomości ekologicznej,
  • praktycznym zastosowaniu wiedzy,
  • kształtowaniu umiejętności społecznych,
  • oraz pobudzaniu ciekawości i kreatywności uczniów.

Uczniowie musieli zrealizować minimum 5 z 14 dostępnych zadań projektowych.

ZADANIA PROJEKTOWE:
1.Plastyka w terenie - tworzenie prac z darów natury (karty) Naturalna kolorowanka - odnajdźcie w przyrodzie naturalne barwniki, dzięki, którym stworzycie niesamowite arcydzieła, koniecznie niech zdobią waszą salę.
2. Naturalna kolorowanka - odnajdźcie w przyrodzie naturalne barwniki, dzięki, którym stworzycie niesamowite arcydzieła, koniecznie niech zdobią waszą salę.
3. Przyrodnicza mandala - poszukajcie w naturze przedmiotów, z których stworzycie mandale i do dzieła.
4. Labirynt kolorów - należy znaleźć określone obiekty- rośliny, czy elementy przyrodnicze w danych kolorach i umieszczenie ich w odpowiednich polach na karcie pracy (karta do pobrania w plikach grupy) lub można stworzyć własny projekt labiryntu.
 5. Przyrodnicze lupy - można wykorzystać lupy znajdujące się na grupie projektowej.
 6. Mali ogrodnicy - stwórzcie swój własny ogródek może zasadzicie w nim warzywa lub kwiaty. To świetna okazja do prowadzenia obserwacji i badań.
7. Ścieżka bosych stópek - ze znalezionych przez Was darów natury stwórzcie własną ścieżkę sensoryczną, przejdźcie po niej, odważni niech zrobią to gołymi stópkami.
8. Spacer po okolicy - gry i zabawy na świeżym powietrzu.
9. Wyginam śmiało ciało - taniec na świeżym powietrzu.
10. Obserwacja chmur - wykonanie pracy plastycznej; malowanie w plenerze nieba, kształtów i tego, co przypominają nam chmury.
11. Piknik - wspólne spędzanie czasu, zdrowy posiłek na świeżym powietrzu.
12.  Wyjście w ciekawe miejsce - może to być kino, muzeum, teatr- zachęcamy do wyboru takiego miejsca, dzięki któremu dzieci poznają historię swojego regionu.
13. Lekturka pod gołym niebem - przeprowadzenie zajęć na świeżym powietrzu. Czytanie lektury lub opowiadania będąc poza budynkiem placówki.
14. Wyprawa detektywów - do wyboru:

  • Dzika historia - wybierzcie się do pobliskiego parku lub na łąkę z kocem i notatnikami, aby stworzyć własną, niezwykłą historię, koniecznie ją spiszcie.
  • Wymyślony świat - należy stworzyć mapę świata (można skorzystać z dostępnych skarbów, które dzieci znajdą w okolicy: piasek, kamyki, liście, patyki.
  • Detektywi w akcji - wybierzcie się do pobliskiego lasu lub parku i postarajcie się wytropić dzikie zwierzę, ptaki, czy rośliny. Może uda Wam się zrobić zdjęcie. Grunt to dobra zabawa.

W ramach projektu uczniowie podejmowali liczne działania terenowe:

  • tworzyli mandale i kolorowanki z naturalnych barwników,
  • zakładali ogródki klasowe,
  • malowali chmury i niebo w plenerze,
  • rozwijali aktywność fizyczną przez taniec, zabawy ruchowe oraz spacery,
  • spędzali czas podczas wspólnych pikników i wycieczek edukacyjnych.

Projekt był elastyczny – zadania można było realizować w dowolnym czasie, dopasowanym do potrzeb klasy i nauczyciela.

Zajęcia terenowe okazały się niezwykle wartościowe – wspierały polisensoryczne poznawanie świata, aktywizowały wszystkie zmysły i wzmacniały więzi społeczne. Dzięki nim uczniowie uczyli się poprzez działanie, eksplorację, zabawę i kontakt z naturą – poza murami szkoły.

Projekt „KLASA W TERENIE” udowodnił, że edukacja w naturalnym środowisku sprzyja nie tylko rozwojowi intelektualnemu, ale też emocjonalnemu i społecznemu dzieci. Sukces pierwszej i drugiej edycji stanowi doskonały fundament do kontynuacji inicjatywy w kolejnych latach szkolnych.

„KLASA W TERENIE” innowacja pedagogiczna w klasach 1-3

Utworzono dnia 24.06.2025, 18:54

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: