W mijającym roku szkolnym kilka klas 1-3 (1c,1d, 2b, 2c, 2d, 3a) przystąpiło do innowacji „Klasa w terenie”.
Cele tej innowacji pedagogicznej:
- Projekt obejmował narzędzia i techniki, które pomagały uczniom lepiej obserwować i zrozumieć otaczającą ich przyrodę.
- Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest zdrowe i może pomóc w promowaniu aktywnego stylu życia wśród uczniów.
- Projekt pomagał zrozumieć uczniom znaczenie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
- Uczniowie uczyli się, jak praktycznie zastosować wiedzę, którą zdobyli na lekcjach, obserwując prawdziwe zjawiska w przyrodzie.
- Praca zespołowa na świeżym powietrzu pomagała uczniom rozwijać umiejętności społeczne, takie jak komunikacja.
Każda klas musiała wykonać minimum 5 zadań z 10.
ZADANIA PROJEKTOWE
- Obserwacja przyrody - spacer po okolicy, zbieranie darów natury danej pory roku.
- Plastyka w terenie - tworzenie prac z darów natury np. ludzików z kasztanów, pani wiosny/lata/jesieni, wazonów pełnych kwiatów/liści itp. (gotowe karty pracy do pobrania w plikach grupy).
- Obserwacja chmur - wykonanie pracy plastycznej; malowanie w plenerze nieba, kształtów i tego, co przypominają nam chmury.
- Wyjście w ciekawe miejsce - może to być kino, teatr, muzeum lub inne miejsce. Zachęcamy do wyboru takiego miejsca, dzięki któremu dzieci poznają historię swojego regionu.
- Instrumenty z darów natury- np. z kamieni, patyków, nasion, piasku itd. Nagranie krótkiego filmiku, na którym dzieci zagrają poznaną wcześniej piosenkę lub własną kompozycję przy pomocy stworzonych instrumentów.
- Zabawa/ gra w terenie - przeprowadzenie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Zachęcamy do zrobienia np. podchodów, gry terenowej lub innych tego typu aktywności.
- Zabawa w przyrodników - zorganizowanie "warsztatów ogrodniczych"; sianie nasion, sadzenie kwiatów.
- Przyrodniczy labirynt kolorów - należy znaleźć określone obiekty- rośliny, czy elementy przyrodnicze w danych kolorach i umieszczenie ich w odpowiednich polach na karcie pracy (karta do pobrania w plikach grupy) lub można stworzyć własny projekt labiryntu.
- Praca grupowa - stworzenie katalogu roślin - zadanie polega na stworzeniu "mini zielnika" ze znalezionych liści drzew lub roślin.
- Piknik - wspólne spędzenie czasu, zabawy na świeżym powietrzu, zdrowy posiłek na zewnątrz.
Projekt ten, przygotowany z dużą starannością, cieszył się patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Innowacja przyciągnęła uwagę wielu, z udziałem setek instytucji edukacyjnych z całego kraju i ponad 70 tysięcy dzieci.
Dowodem na nasze zaangażowanie są otrzymane certyfikaty dla uczniów, szkoły i dla nas - nauczycielek.
Warunkiem uczestnictwa było dołączenie do grupy projektowej na Facebooku, zapoznanie się z regulaminem, zadaniami do wykonania, a także wypełnienie i wysłanie formularza zgłoszeniowego. Dokumentacja realizacji zadań i publikacja fotorelacji (wraz z krótkim opisem działań projektowych na grupie na Facebooku) mogły służyć jako inspiracja do wprowadzenia innowacji pedagogicznych w innych placówkach.
Zadania mogły być realizowane w dowolnym czasie wybranym przez nauczyciela podczas trwania projektu. Innowacja promowała aktywność fizyczną, różne formy aktywności dzieci, ale przede wszystkim naukę i spędzanie czasu w otoczeniu przyrody.
Organizatorzy projektu zachęcali nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystkie te działania miały na celu promowanie edukacji terenowej, która jest prawdopodobnie najbardziej satysfakcjonującą formą edukacji na świecie. Edukacja, która angażuje wszystkie zmysły. Dzieci, poprzez swoje działania, udowadniały, że wiedzę mogą i powinny zdobywać, nie tylko siedząc w ławkach szkolnych z zeszytem i piórem w ręku.
Na naszych lekcjach dominował ruch - spacery, wycieczki i wyjścia w ciekawe miejsca. Były zabawy edukacyjne i gry terenowe poza szkołą. Pozwalało to na poznawanie nowych rzeczy, ale także utrwalanie wcześniej zdobytych wiadomości. Realizując zadania (co najmniej 5 z 10) poza terenem szkoły, pokazałyśmy, że nauka na świeżym powietrzu, nie tylko jest przyjemniejsza, ale to także wspaniała stymulacja polisensoryczna.
Uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w obserwacji przyrody, zbierać jej dary, wąchać, dotykać. Słuchać odgłosów i smakować potrawy podczas pikników. Taki czas spędzony na kocykach, wspólnie spożywając na przykład posiłki, lub po prostu odpoczywając i rozmawiając ze sobą, bardzo integrował zespoły klasowe. Uczestniczyli w zajęciach plastycznych i technicznych na łonie natury. Współpracowali ze sobą, dobierając się w zespoły. Patrzyli na przemieszczające się chmury, tworzyli zielniki. Bawili się w przyrodników (siali rzeżuchę, fasolę). Odwiedzali różne ciekawe miejsca np. muzea, wioskę indiańską.
Udział w innowacji pedagogicznej “Klasa w terenie” był niesamowitą przygodą i świetną zabawą. Dzieci miały okazję do nauki i zabawy poza murami szkoły, co dostarczyło im mnóstwo radości. Te niezapomniane chwile na świeżym powietrzu z pewnością na długo zostaną w ich pamięci.