Dzieci od najmłodszych lat z przyjemnością grają w różne gry, organizują zabawy i zawody. Wszystkie te formy stanowią dla dzieci rozrywkę, która jest przeciwstawieniem obowiązków szkolnych. Pośród wielu rodzajów zabaw wyróżnia się również te, które wymagają od dziecka większego wysiłku umysłowego. Zabawy te nazywamy zabawami dydaktycznymi.
Innowacja obejmowała I etap edukacyjny, realizowana była w klasie II C, II D, III A i III C. Opierała się na twórczych i aktywizujących działaniach, mających na celu rozwijanie i pogłębianie kompetencji językowych ze szczególnym naciskiem na kompetencje ortograficzne uczniów z wykorzystaniem gier ruchowych i stolikowych, wdrażanie do prawidłowego pisania dzieci oraz podniesienia jakości pracy szkoły poprzez wprowadzenie nowych form pracy z uczniem. Aby skutecznie nauczyć ortografii należy wielokrotnie doskonalić i utrwalać poznane zasady. Owo powtarzanie nie może być jednak nudne, ale powinno być urozmaicone. Zastosowanie gier i zabaw dydaktycznych w naszej innowacji takich, jak: Gra „Ortograficzne kubki”, zabawa „Biegające dyktando”, ortografia z rzepami, gra „Ortograficzne krzesła”, ortograficzne kalambury, zakodowana ortografia, dobble ortograficzne, zgadnij co to?, ortograficzne polowanie na Muchy; spowodowało, że uczniowie wielokrotnie obcowali z danym wyrazem czy z określoną trudnością ortograficzną. Działo się to jednak za każdym razem w inny sposób. Nauka ortografii oparta była w ten sposób na wszystkich rodzajach pamięci: wzrokowej, słuchowej, ruchowej i emocjonalnej. Podczas wspaniałej zabawy na lekcjach uczniowie w sposób bezstresowy opanowali umiejętność prawidłowego stosowania poznanych reguł ortograficznych. Mieli przy tym bardzo dużo przyjemnych doświadczeń i doznań, co przełożyło się na rozwijanie zdolności i zainteresowań oraz pozytywnego kojarzenia nauki ortografii. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, trenowali swoje umiejętności, gdyż chcieli w kolejnych rozgrywkach osiągnąć jeszcze lepsze wyniki niż dotychczas oraz zauważyli, że systematyczna praca i pokonywanie trudności przynosi pozytywne rezultaty. Dzięki temu nabrali większej biegłości w prawidłowym pisaniu.
Przeprowadzona obserwacja uczniów podczas zajęć, ich postawy i zachowania, rozmowy z dziećmi, analiza wyników dyktand, sprawdzianów pokazała, że zajęcia dla uczniów były atrakcyjne, zachęcały ich do aktywnego uczestnictwa. Nastąpił u nich rozwój spostrzegawczości, umiejętności skupienia uwagi. Zajęcia wzbudzały ciekawość poznawczą, a uczestnicy byli otwarci na tutoring rówieśniczy. Dzięki prowadzonej innowacji wyposażono uczniów w wiadomości i umiejętności przedstawione w jej celach.