Dnia 25.09.2024 r. w Galerii na Piętrze o godz. 18:00 odbył się wernisaż wystawy prof. Andrzeja Leśnika – Zapis. Współrzędne koloru. Pokłady pamięci.
Malarstwo tego artysty zaliczane jest do malarstwa abstrakcyjnego.
Abstrakcja jest to oderwanie od realnego, rzeczywistego świata na rzecz gry formą, plamą, układem brył.
W 1910 r. Wassily Kandinsky namalował pierwszą w świecie akwarelę abstrakcyjną. Malarstwo takie (gorące) było próbą swobodnego, ekspresyjnego, spontanicznego przelania uczuć i emocji na język plastyczny.
Natomiast w 1915 r. Kazimierz Malewicz namalował sztandarowe dzieło suprematyzmu, zaliczane do abstrakcji geometrycznej „Czarny kwadrat na białym tle”. W tego rodzaju malarstwie (zimnym) ważną rolę odgrywają chłodny namysł w podziale płótna, symbolika barw i intelektualna refleksja. Andrzej Leśnik w swoich pracach łączy w sobie elementy malarstwa spontanicznego i geometrycznego.
Ukazane elementy na obrazach sprawiają wrażenie przypadkowych, choć takimi nie są. Pod względem kompozycyjnym budują obraz.
Autor od początku swojej twórczości stosuje charakterystyczny „zygzak”, który to stał się znakiem rozpoznawalnym tego artysty. Zygzak nie jest tylko znakiem, ale sposobem zapisu i opowieści o życiu.
Wystawa realizowana jest w ramach projektu edukacyjno-wystawienniczego w Galerii na Piętrze wraz ze Stowarzyszeniem „Światło”, Szkołą Podstawową im. Janusza Korczaka w Sierakowie, Muzeum Ziemi Rawickiej, przy wsparciu finansowym Gminy Rawicz.
KATALOG DO WYSTAWY ANDRZEJA LEŚNIKA: ZAPIS. WSPÓŁRZĘDNE KOLORU. POKŁADY PAMIĘCI.
WA